Czym jest Terapia EMDR

EMDR (Terapia odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych) jest uznawaną i rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) metodą pracy terapeutycznej z osobami po przeżytych traumach (m.in. PTSD - zespół stresu pourazowego). Terapia EMDR łączy w sobie elementy wielu podejść terapeutycznych. Jest metodą uniwersalną i może być adresowana do różnorodnych grup pacjentów. Pomaga radzić sobie z objawami stresu emocjonalnego, będącego wynikiem traumatycznych doświadczeń lub sytuacji. Celem terapii EMDR jest złagodzenie dyskomfortu związanego z trudnymi wspomnieniami z przeszłości, które wpływają na obecne funkcjonowanie. Ze względu na szerokie spektrum oddziaływań EMDR, metoda ta może być wykorzystywana również w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości i wielu innych.

Więcej informacji znajdą Państwo ma stronie Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR: https://emdr.org.pl/


Czym jest Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo behawioralna jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań. Charakteryzuje się ona:

 ·         skupieniem się na czasie teraźniejszym, na aktualnych problemach

·         byciu tu i teraz

·         znajdowaniem powiązań pomiędzy myślami, emocjami, stanem fizjologicznym organizmu i zachowaniami osoby uczestniczącej w terapii

 Założenia terapii poznawczo behawioralnej opierają się na przekonaniu, że myśli, emocje
i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, tworząc wzorce zachowań, które nie zawsze są właściwe. Innymi słowy: myślenie projektuje postrzeganie świata i idące za tym postrzeganiem działanie.

 Dobrym przykładem będą tu postawy życiowe pesymisty i optymisty. Pesymista, napotkawszy trudność lub przeszkodę, odda się snuciu katastroficznych wizji i zamartwianiu się, co tylko pogorszy jego stan emocjonalny i odbierze mu siłę do działania. Optymista, przeanalizuje sytuację, zastanawiając się, co może z nią zrobić i w konsekwencji ułoży plan działania lub dojdzie do wnioski, że na dane zjawisko nie ma wpływu i zajmie się „swoimi” sprawami. Tak czy inaczej, uspokoi się.

 Jednak nasz sposób myślenia i schematy działań nie są wrodzone, lecz nabyte, mają swoje konkretne przyczyny. Celem terapii poznawczo behawioralnej jest odnalezienie bodźca powodującego dany typ reakcji oraz nauczenie pacjenta nowych zachowań, bez obciążającego emocjonalnego bagażu, który zgromadził przez lata. Terapeuta towarzyszy
w obiektywnym spojrzeniu na dotychczasowe schematy myślenia i działania, pomaga w ich analizie i wypracowaniu nowych, konstruktywnych.

 Terapia poznawczo behawioralna ma wiele zalet. Należą do nich:

 ·         wysoka skuteczność, potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi

·         szybkie efekty (cykl terapeutyczny jest przewidywany na około 20 cotygodniowych spotkań)

·         możliwość wyjścia od aktualnych bieżących trudności, które w toku terapii doprowadzą do przyczyn problemów

·         rozwój samoświadomości osoby terapeutyzowanej (danie wędki zamiast ryby), co pozwala na samokontrolę zachowania i zapobieganie nawrotom zaburzeń w przyszłości

Kiedy pójść do psychoterapeuty

Psychoterapia to niełatwa, lecz skuteczna droga, do uczynienia swego życia lepszym. Pozwala uczestnikowi lepiej poznać i zrozumieć siebie. Zaleczyć dawne rany, poczuć siłę do stawienia czoła obecnym trudnościom, poprawić jakość osobistych relacji. Innymi słowy, wieść lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

 Ponieważ spojrzenie na psychoterapię, jako element szeroko pojętej troski o siebie, dopiero się u nas ugruntowuje, wiele osób zastanawia się, kiedy pójść do psychoterapeuty. Co musi się zadziać, żeby z takiej formy pomocy skorzystać. Zapoznaj się z listą dobrych powodów do spotkania z terapeutą, być może odnajdziesz na niej odczucia, które i Tobie towarzyszą:

 

·         czujesz, że Twój problem, jest zbyt trudny, aby poradzić sobie z nim samodzielnie

·         Twój problem utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie lub cieszenie się życiem

·         dotychczasowe próby jego rozwiązania  (np. czytanie książek, rozmowy z bliskimi) nie pomogły, zawiodły lub pogorszyły sprawę

·         masz uczucie osamotnienia, niezrozumienia, zagubienia i wyobcowania

·         czujesz lub słyszysz od innych, że coś jest z Tobą „nie tak”, że odczuwasz „źle”, „za bardzo”, że popełniasz wciąż te same błędy, padasz ofiarą podobnych schematów, powtarzasz takie same układy i relacje

·         sposoby radzenia sobie z trudnościami nie przynoszą rezultatu i/lub stwarzają nowe problemy

·         towarzyszy Ci poczucie, że utknąłeś/aś i nic nie z możesz zmienić

·         nie czerpiesz satysfakcji z relacji osobistych

·         czujesz, że nie możesz się rozwijać

·         nie wiesz kim, tak naprawdę, jesteś, czego chcesz w życiu, co lubisz, a czego nie, o czym marzysz, jak chcesz żyć. Dręczy Cię pytanie: co jest moje, a co narzucił mi ktoś inny?

·         od długiego czasu dokuczają Ci objawy somatyczne (np. ból, zmęczenie, napięcie), dla których, mimo dokładnej diagnostyki, nie udało się znaleźć fizjologicznych przyczyn

 

Porozmawiać z terapeutą warto również w przypadku ważnych zmian życiowych, poważnych kryzysów oraz traumatycznych przeżyć (np. bycie świadkiem tragicznej śmierci, poronienie, doświadczenie przemocy), które dotykają tylko niektórych ludzi i są poza skalą wyobrażenia osób, które ich nie doświadczyły. Wtedy, najlepiej nawet udzielone, wsparcie osób bliskich może okazać się niewystarczające.

 

Jeśli chcesz porozmawiać, jesteśmy dla Ciebie.